fbpx
Fundusze Europejskie
Dolnyśląsk
Unia Europejska

SEDACJA WZIEWNA

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu to bezpieczna i sprawdzona metoda uspokajania podczas leczenia stomatologicznego.

 

Dlaczego stosuje się sedację?

Często Pacjentom nie tylko tym najmłodszym  podczas leczenia stomatologicznego towarzyszy strach. Złe wspomnienia i doświadczenia sprawiają, że w konsekwencji unikamy wizyt  u stomatologa lub odkładamy je w nieskończoność.

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu pomaga przezwyciężyć strach i niepokój pozostawiając przyjemne uczucie relaksu. Ta metoda jest skuteczna nawet przy bardzo trudnych przypadkach dentofobii.

 

Czy podtlenek azotu jest bezpieczny?

Podtlenek azotu stosowany jest na całym świecie i jest całkowicie bezpieczny. Tzw. Gaz rozweselający  może być stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Nie uczula, nie podrażnia śluzówek i nie działa na ośrodkowy układ nerwowy. Niezwykle istotny jest też fakt, że Pacjent będąc po wpływem działania gazu zachowuje świadomość i ma kontrolę nad swoimi zmysłami i reakcjami.

 

Jak przebiega leczenie z zastosowaniem sedacji wziewnej

Podczas zabiegu stomatologicznego, pacjentowi podawany jest gaz rozweselający przez specjalną maseczkę, zakładaną na nos i usta. Ze względu na konieczność wdychania przez maseczkę, uzyskanie efektu sedacji jest możliwe u pacjentów chcącym współpracować przy oddychaniu.
Metoda ta pozwala wprowadzić pacjenta w stan przyjemnego rozluźnienia i częściowo zniesienia czucia bólu. Podczas sedacji wziewnej pacjent nie śpi i jest świadomy mimo, że jest wprowadzony w stan głębokiego rozluźnienia. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje, że Pacjent nie odczuwa lęku i jest zrelaksowany. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia miejscowego , jak również przeprowadzaniu nawet długoczasowych zabiegów
Podczas stosowania tej metody u dzieci często występują marzenia senne. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, chętne do współpracy. W celu zapewnienia całkowitego komfortu leczenia dzieci, w odpowiednim momencie i po indywidualnym doborze dawki podawane jest znieczulenie miejscowe.

 

Jakie są przeciwskazania do stosowania sedacji wziewnej?

– przeziębienie, przerost migdałków gardłowych–niedrożność górnych dróg oddechowych,
– I trymestr ciąży,
– choroby psychiczne,
– stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis,
– roztrzenie oskrzeli, rozedma płuc,
– alkoholizm.
– brak współpracy z pacjentem -głębokie upośledzenie psychiczne.

 

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Leczenie dzieci wymaga zupełnie innego podejścia niż leczenie dorosłych pacjentów. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny strach, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim co nieznane. Niezwykle ważna jest wizyta adaptacyjna dziecka, podczas której zapoznaje się z gabinetem oraz poznaje lekarza.

Nawiązanie relacji z małym Pacjentem oraz zdobycie jego zaufania jest dla nas niezwykle ważne.

 

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa?

Pierwsza wizyta powinna mieć miejsce, gdy wyrzynają się pierwsze ząbki, rodzice mogą wówczas uzyskać poradę, jak dbać o ich prawidłową higienę.

Nawyk dbania o zęby należy wyrobić w dziecku jak najwcześniej. Dzięki temu stan uzębienia malucha nie będzie wymagał częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym w związku z poważnym leczeniem próchnicy. Wizyty będą ograniczać się wyłącznie do kontroli uzębienia, przeprowadzanej raz na 3 miesiące.

 

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Warto leczyć zęby mleczne, ich stan zdrowia przekłada się bezpośrednio na stan zdrowia zębów stałych. Zbyt wczesna utrata zębów mlecznych może spowodować, że zęby stałe nie wyrosną w sposób prawidłowy, czego następstwem jest zazwyczaj leczenie ortodontyczne.

Nieleczona próchnica to także ogromny dyskomfort oraz ból podczas jedzenia i picia jaki odczuwa dziecko.