fbpx
Fundusze Europejskie
Dolnyśląsk
Unia Europejska

Perdiodontologia

 

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia oraz schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej.

Do najczęstszych schorzeń z zakresu periodontologii zaliczamy: paradontozę, zapalenie dziąseł oraz zapalenie przyzębia. Najczęstsze objawy choroby przyzębia to długotrwałe krwawienie dziąseł odsłonięcie szyjek zębowych, obrzęki i tkliwość w jamie ustnej, wrażliwość na słone i słodkie pokarmy, obrzęki zębów, a także ruszanie się zębów. Co ciekawe, częstym choć ignorowanym zazwyczaj objawem chorób przyzębia jest suchość w jamie ustnej oraz nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust.

Kluczową przyczyną większości tych chorób jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Krótkie lub niedokładne mycie zębów, sprawia, że resztki pokarmów odkładają się na zębach tworząć płytkę bakteryjną, która twardnieje z czasem zmieniając się w kamień nazębny. Ten z kolei jest źródłem toksyn, stanowiących przyczynę stanów zapalnych przyzębia.

Do innych przyczyn chorób przyzębia możemy zaliczyć wrodzone lub nabyte wady zgryzu noszenie źle dobranych protez, a także bruksizm. Choroby przyzębia mogą wystąpić w przebiegu innych chorób jak cukrzyca czy choroby, w których dochodzi do znacznego obniżenia odporności organizmu (nowotwory, HIV). Choroby przyzębia bardzo często towarzyszą osobom chorym na bulimię ze względu na  częste wymioty.

Choroby przyzębia mogą być także konsekwencją nieprawidłowej diety oraz stylu życia.

Zdarza się, że choroby przyzębia pojawiają się jako niepożądany efekt uboczny przyjmowania niektórych leków.

Zwykle leczenie chorób przyzębia u peridodontologa nie kończy się na jednej wizycie, a leczenie stanowi proces wieloetapowy.

Pierwsza wizyta to zazwyczaj rozpoznanie schorzeń i wykonanie podstawowych zabiegów mających na celu poprawę poziomu higieny jamy ustnej pacjenta. Zazwyczaj wykonywane są zabiegi polerowania oraz usuwania kamienia nazębnego. Często zęby pokrywane są specjalnym preparatem fluorowym, który ma na celu zapobieganie pogarszaniu się stanu uzębienia.

Periodontolog ocenia stany jamy ustnej pacjenta, diagnozuje przyczyny schorzeń i zaleca odpowiednie wytyczne w kwestii higieny jamy ustnej.

Jeśli stan pacjenta nie ulega poprawie, periodontolog wdraża bardziej skomplikowane sposoby leczenia – zwykle leczenie protetyczne lub chirurgię periodontologiczną.