fbpx
Fundusze Europejskie
Dolnyśląsk
Unia Europejska

Nasza Pani Dr, odpowiada na pytania Pacjentów

Z zakresu chirurgii stomatologicznej są realizowane następujące usługi:

– usunięcie chirurgiczne zębów

– zamknięcia połączeń ustno-zatokowych

– wszczepienie czynników wzrostu pochodzenia własnego

– usunięcie zmian o charakterze guza lub guzka w jamie ustnej

– badanie histopatologiczne

– nacięcie ropnia z dostępu wewnątrzustnego i zewnątrzustnego

– resekcja korzenia

– podcięcie wędzidełka

 

Chirurgia stomatologiczna od jakiegoś czasu nie jest dziedziną jedynie kojarzoną z destrukcja – usuwaniem ale również odbudową kości. Podczas planowania leczenia paradontozy, zabiegów leczenia protetycznego lub implantologicznego prawdziwą barierą często nie do przekroczenia jest brak dostatecznej objętości kości i dziąsła. Ten

znaczny deficyt tkanek twardych i miękkich jest często rezultatem zniszczenia kości przez procesy zapalne około zębowe, choroby przyzębia, jak również uszkodzenia tkanek w trakcie ekstrakcji (usunięć zębów).

Po utracie zęba następuje fizjologiczny proces zaniku kości, w której był on umocowany. Proces ten jest związany z ustaniem fizjologicznej funkcji części policzkowej zębodołu. Aby uniknąć takich sytuacji po ekstrakcji stomatolog może zaproponować pacjentowi wprowadzenie materiału kostnego lub kościozastępczego w głąb ubytku i pozostawienie go w tej formie bądź pokrycie go błoną śluzową.

W sytuacji gdy doszło już do ubytku kości – w miejsce brakującej kości wszczepia się odpowiedni materiał kościozastępczy, który jest następnie wchłaniany przez komórki kostne a w jego miejsce narasta nowa kość. Aby uniemożliwić szybki wzrost tkanki miękkiej (błony śluzowej), która może zająć miejsce kości stosuje się błony separacyjne aby zaznaczyć przyszłą granicę kości i tkanki miękkiej.

Kości nadaje się pożądany kształt, aby najlepiej przywrócić jej naturalne funkcje. Do zapoczątkowania procesu odbudowy kości niezbędne są trzy czynniki: obecność rusztowania dla wzrostu kości (czyli na przykład bloczku kostnego), obecność komórek, które indukują rozwój kości, oraz substancji, które wpływają na gojenie kości. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz planuje zabiegi oraz wspólnie z Pacjentem obierają najbardziej odpowiednią metodę.